NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Ismena Halkiewicz
"Portret kobiety"
60 x 72 cm

1200

Ismena Halkiewicz

"Portret kobiety"


  • 60 x 72 cm
  • olej / płótno
  • sygn. p.d.

 


Ismena Halkiewicz (ur. w 1966 r.) - w kierunku sztuki zaczęła się kształcić w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej, specjalizując się w dekoracji wnętrz. Kontynuowała naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiując malarstwo u profesorów Juliusza Joniaka, Lucjana Ząbkowskiego i Jana Szancenbacha. Po otrzymaniu tytułu „Primus Inter Pares” w Krakowie w 1991 roku uzyskała stypendium, dzięki któremu udała się na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Po ukończeniu edukacji współpracowała z Jackiem Stawskim w Brukseli, i Marią Gołogórską w Krakowie. Wyjechała do Nowego Jorku w 1999 r. i rozpoczęła pracę w Galerii Andre Zarre.

Talent do malowania odziedziczyła po dziadku Ferdynandzie Halkiewiczu, który brał udział w II Wojnie Światowej (zmarł w Katyniu). Jej babcia, Irena Halkiewicz, była bardzo kreatywna. Podczas nauki poznała słynnego artystę Stanisława Ignacego Witkiewicza. Podczas II Wojny Światowej została wysłana na Syberię z dwuletnim wówczas ojcem Ismeny, Jordanem. Jej matka Urszula zmarła, gdy Halkiewicz miała 5 lat. Ta tragedia wpłynęła na nią jako artystkę; czasami, kiedy maluje, czuje wokół siebie cienie swoich przeszłych pokoleń.

Ismena Halkiewicz jest artystką z bogatą historią wystaw, prac ściennych i renowacji wnętrz. Wystawiała swoje prace w pięciu krajach Europy, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych; w galeriach sztuki, uniwersytetach, na festiwalach sztuki i w miejscach publicznych, takich jak restauracje, budynki rządowe itp. Jej prace znajdują się na uniwersytetach, w prywatnych kolekcjach oraz w siedzibach konsulatów na całym świecie. Zrealizowała około 60 murali w budynkach publicznych i prywatnych, w różnorodnych stylach i technikach, od renesansu do superrealizmu. Maluje także realistyczne i stylizowane portrety. Wykorzystywane przez nią materiały to olej, akwarela, akryl i mieszane media.

Za oceanem malarstwo Halkiewicz cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest ona bardzo aktywna i każdą zleconą pracę stara się wykonać najlepiej jak potrafi. Dzięki temu realizuje swoje marzenia o zamieszkaniu i karierze na Manhattanie.