NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Ernest Zawada
"Pole" 2019
50 x 60 cm

3000

Ernest Zawada

"Pole" 2019


  • 50 x 60 cm
  • akryl / płótno
  • sygn. na odwrocie

 


Ernest Zawada – pedagog, profesor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, malarz z urodzenia, głęboko zanurzony w sztuce. Góral z Koniakowa urodzony w cieszyńskim szpitalu siłami natury wbrew zaleceniom lekarzy, a dzięki upartości swojej mamy (jako ostatnie dziecko w pięciodzietnej rodzinie). Z powodu słabego zdrowia, oszczędzany przy pracach w gospodarstwie, z ołówkiem w ręku, od najmłodszych lat spędzał każdą wolną chwilę.

W szkole podstawowej umiejętności malarskie dostrzegła jego wychowawczyni. To stało się początkiem twórczej drogi poprzez edukację w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jego działania artystyczne mają dwa spójne ze sobą wymiary. Pierwszy z nich to potrzeba nieustannego malowania i niepokoju tworzenia, a drugi to chęć naukowego spełnienia. Poprzez kolejne stopnie zmierza obecnie ku profesurze belwederskiej. Oba wymiary artystycznej drogi Ernesta Zawady wymagają dużego samozaparcia i ogromnej pracowitości, w czym zapewne pomaga mu jego góralska natura. Bywa ona inspiracją twórczych uniesień, bardzo ciekawych rozpraw o sztuce, jak również kontrowersyjnych zachowań w relacjach towarzyskich.

Przez lata swojej działalności wypracował własną drogę świadomości twórczej, opartej na syntezie koloru i natury w kontekście sakrum. Jego malarskie „przemyślenia” cieszą się coraz większym uznaniem i z każdym rokiem znacząco wzrasta ich wartość rynkowa.