NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Zenobiusz Zwolski
Adam Hanuszkiewicz - Berenika
70 x 85 cm

Zenobiusz Zwolski
"Adam Hanuszkiewicz - Berenika"
70 x 85 cm

3500

Zenobiusz Zwolski

"Adam Hanuszkiewicz - Berenika"


  • 70 x 85 cm
  • olej / płótno
  • sygn. na odwrocie

 


Zenobiusz Zwolski (ur. w 1916 r. w Palonkach koło Buska-Zdroju, zm. w Katowicach w 1996 r.). Był absolwentem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Sosnowcu oraz krakowskiej ASP. Studia przerwała mu II Wojna Światowa, więc ukończył je dopiero w 1952 r. Dyplom otrzymał w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybis i Jerzego Fedkowicza.

Wraz ze swoją żoną Heleną, Jerzym Zitzmanem, bliżej nieznanym piekarzem i kominiarzem, założył słynny Teatr Lalek "Banialuka". Należał do bielskiego oddziału ZPAP, Grupy "Zagłębie" i od 1967 r. do Grupy "Beskid".

Zajmował się malarstwem olejnym, akwarelowym, grafiką i wielkoformatowym malarstwem ściennym. Oprócz malowania portretów, pejzaży, architektury, charakterystycznym dla jego twórczości tematem było uwiecznianie scen z ludowego święta Godów Żywieckich, a także tworzenie alegorycznych kolarzy. Eksperymentował również w nowatorskich technikach malarskich.

Był organizatorem i animatorem ruchu wystawienniczego, współorganizował na Zamku Sułkowskich pierwszą powojenną wystawę malarstwa w Bielsku-Białej. Brał udział w dziesiątkach wystaw w kraju oraz w Czechosłowacji i Francji. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce i poza jej granicami.

Od wielu lat prace Zenobiusza Zwolskiego bardzo rzadko pojawiały się na rynku antykwarycznym. Niespodziewanie z prywatnej spuścizny po artyście Galeria "To Tu" przejęła do sprzedarzy 96 obrazów o różnorodnej tematyce.