NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Katalog - sztuka i antyki

Stanisław Klimowski
"Portret kobiety"
36 x 50 cm (z oprawą 44 x 58 cm)

rezerwacja

Stanisław Klimowski

"Portret kobiety"


  • 36 x 50 cm (z oprawą 44 x 58 cm)
  • olej / płyta
  • sygn. l.d.

 


Stanisław Klimowski (ur. 6 lutego 1891 r. w Krakowie, zm. 17 lipca 1982 r. w Katowicach) − polski artysta, malarz i rzeźbiarz, związany głównie z Nowym Wiśniczem. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczył się malarstwa pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza, oraz rzeźby u Konstantego Laszczki. W roku 1911 debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał jeszcze wielokrotnie. Brał udział także i w innych wystawach, m.in. w TZSP w Warszawie. Od 1911 roku należał do Związku Artystów Plastyków i wystawiał m.in. w Pałacu Sztuki.

Lata I wojny światowej spędził w szeregach armii austro-węgierskiej, tworząc w tym czasie szereg prac obrazujących życie frontowe. W 1918 roku ożenił się z Heleną Grenikówną i w dwa lata później przeprowadził do Nowego Wiśnicza. Tam powstała znaczna część jego obrazów: portretów i pejzaży. W 1934 roku, z uwagi na problemy zdrowotne, przeprowadził się z żoną do Zakopanego. Usunięty stamtąd w 1940 roku przez okupacyjne władze niemieckie, zamieszkał ponownie w Nowym Wiśniczu. Od 1951 roku był nauczycielem w miejscowym Liceum Technik Plastycznych (obecne Liceum Plastyczne im. Jana Matejki).

W 1958 roku, po śmierci pierwszej żony, ożenił się ponownie z Bogusławą Iskierką i w 1961 roku przeniósł do Katowic. Tam zmarł 17 lipca 1982 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Artysta malował portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie oraz liczne pejzaże, m.in. tatrzańskie czy z okolic Wiśnicza. Zauroczony pięknem miasteczka i jego okolicy, utrwalał je w niezliczonych krajobrazach, widokach zamku, ratusza, pól i lasów. Malował również portrety głównie osób z najbliższego otoczenia, kobiet i mężczyzn, a nade wszystko dzieci. Malował także martwe natury, kompozycje figuralne i obrazy religijne dla kościołów.

Obrazy Stanisława Klimowskiego znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych. W Nowym Wiśniczu w latach 1992 - 2010 działało Muzeum Biograficzne Stanisława Klimowskiego założone z inicjatywy wdowy po artyście oraz jego syna Jana i jego żony Jadwigi.