NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Katalog - sztuka i antyki

Szejna Efron-Składnik
Martwa natura z koszyczkiem
70 x 70 cm (z oprawą 87 x 87 cm)
Szejna Efron-Składnik
Martwa natura z koszyczkiem
70 x 70 cm (z oprawą 87 x 87 cm)

Szejna Efron-Składnik
"Martwa natura z koszyczkiem"
70 x 70 cm (z oprawą 87 x 87 cm)

14000

Szejna Efron-Składnik

"Martwa natura z koszyczkiem"


  • 70 x 70 cm (z oprawą 87 x 87 cm)
  • olej / płótno
  • sygn. na odwrocie

 


Szejna Efron (ur. w 1909 r., zm. w 1983 r.) – polska malarka i graficzka pochodzenia żydowskiego, członkini wileńskiej grupy literacko-artystycznej Jung Wilne. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Była uczennicą m.in. Ludomira Ślendzińskiego, Bronisława Jamontta i Jerzego Hoppena.

W 1935 r., wraz z innymi artystami z Jung Wilne, zaprezentowała swoją twórczość na wystawie prac absolwentów. W tym samym roku w sierpniu artystka zaprezentowała swoje obrazy na wystawie żydowskiej sztuki plastycznej zorganizowanej w związku ze Światowym Zjazdem JIWO w Wilnie. Na wystawie swoje prace prezentowało też 12 innych artystów z Wilna. Na wernisażu wśród znanych malarzy pojawił się również Marc Chagall. Zapowiedział Szejnę Efron jako dobrze rokującą kolorystkę. Prace artystki z tej wystawy zostały docenione przez krytyków. Chwalono ją za odzwierciedlenie w jej obrazach uczuciowego sposobu postrzegania przyrody – "Ona maluje kwiaty jak ludzie twarze" – podawał wileński dziennik.

W lutym 1937 r. jej ilustracja „Landszaft” (Pejzaż) pojawiła się w słynnym tygodniku poświęconym literaturze – „Literarisze Bleter”, przy okazji tego, iż cały numer poświęcono twórczości grupy Jung Wilne. W kwietniu tego samego roku została otwarta wystawa młodych wileńskich artystów malarzy w Pasażu Bunimowicza przy ul. Zawalnej 21. W prezentacji można było zobaczyć prace Efron. W recenzjach z wystawy po raz kolejny chwalono ją jako znakomitą kolorystkę.

Podczas II Wojny Światowej przebywała na wschodzie. Po wojnie przez jakiś czas mieszkała w Katowicach na ul. 1-go Maja 7/7, gdzie trafiła wraz z repatriacją, po czym wyjechała do Izraela.