NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Lech Helwig
"Półciężarówka"
50 x 60 cm (z oprawą 55 x 65 cm)

2300

Lech Helwig

"Półciężarówka"


  • 50 x 60 cm (z oprawą 55 x 65 cm)
  • olej / płótno
  • sygn. brak

 


Lech Helwig (ur. w 1956 w Kętach) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1984r. otrzymał dyplom na Wydziale Form Przemysłowych w pracowni Jana Kolanowskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelą, rysunkiem, projektowaniem graficznym oraz satyrycznymi ilustracjami do tomików poezji. Tworzy hiperrealistyczne rysunki ołówkiem, które, podobnie jak miniatury rysunkowe, wymagają niesamowitej szczegółowości i precyzji.

W drugiej połowie lat 90. był dyrektorem artystcznym Vielrose Group-Polska. Jest członkiem ZPAP, Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, Związku Artystów, Pisarzy i Sympatyków Sztuki w Bielsku-Białej, Stowarzyszenia "Sztuka-Teatr", Miniature Art Society of Florida i World Federation of Miniaturist oraz laureatem pierwszej nagrody w kategorii rysunku w 11 International Miniature Art Exhibition w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Za miniaturę rysunkową otrzymał oprócz tego jeszcze około 30 innych wyróżnień, w tym II nagrodę w konkursie "Najlepsze Dzieło Roku" w Bielsku-Białej w1987 r. Dwukrotnie był nominowany do nagrody "Ikara". W 1995 roku, jako reprezentant Stowarzyszenia Miniaturzystów z Florydy, uczestniczył w I Światowej Wystawie Miniatur w Londynie. Brał udział także w zebraniu założycielskim World Federation of Miniature Art i obchodach 100-lecia Royal Society of Miniature Painters, Sculptors and Gravers, którym ta wystawa towarzyszyła. Prezentował swoje prace na III Światowej Wystawie Miniatur w Smithsonian Institutions w Waszyngtonie w 2003 roku.

Nota biograficzna Lecha Helwiga znajduje się między innymi w X wydaniu encyklopedii American Biographical Institute. Swoje prace prezentował na blisko 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i poza jego granicami, m.in. w: Australii, Francji, Japonii, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii. Jego pierwsza wystawa indywidualna rysunku i rayografii miała miejsce w Burling Gallery, Grinnell College, Burling, Iowa, USA w 1985 roku.

Prace artysty znajdują się zbiorach muzealnych, i w kolekcjach prywatnych w większości krajów europejskich, w krajach Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii i Japonii. Jest stypendystą Urzędu Miasta w Bielsku-Białej (1997, 2000, 2009) oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w 2008 r.

Prywatnie jest miłośnikiem motoryzacji. Pojazdy są bardzo często powtarzającym sie motywem jego prac. Sam był w posiadaniu samochodu Phänomen Granit 27 Sanitar Kraftwagen, który pojawił się w "Stawce większej niż życie", serialu "Blisko coraz bliżej" oraz w jednym z filmów Kazimierza Kutza. Niestety żona malarza, w przypływie emocji, sprzedała ów pojazd na złom. Zdarzenie to odcisnęło swoje piętno i po dziś dzień malarz z żalem wraca we wspomnieniach do tego zabytku.