NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Walerian Kłos
"Martwa natura z butelką"
40 x 50 cm (z oprawą 53 x 73 cm)

1200

Walerian Kłos

"Martwa natura z butelką"


  • 40 x 50 cm (z oprawą 53 x 73 cm)
  • monotypia
  • sygn. p.d.

 


Walerian Kłos (ur. w 1945 r. w Monachium) – członek Związku Artystów Rzeczpospolitej, Rzeszowskiego Klubu Mistrzów Rzemiosł Artystycznych oraz grupy niezależnych malarzy, grafików i fotografików "Olszówka" w Bielsku-Bialej, jest malarzem, rzeźbiarzem i konserwatorem zabytków.

Artysta znajduje upodobanie w sztuce sakralnej, w latach 70. stworzył cykl "Madonny Polskie", którego elementy, wizerunki Matki Boskiej zdobią kościoły Diecezji Lubelskiej, Przemyskiej i Zamojsko-Lubaczowskiej, a pozostałe prace znajdują się w Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem koło Rzeszowa. W 1983 r. przekazał kopię Madonny Częstochowskiej papieżowi Janowi Pawłowi II.

Walerian Kłos to twórca interdyscyplinarny. Realizuje się na wielu płaszczyznach, nie ograniczając się do jednego środka wyrazu czy tematyki. Odbiera nagrody i wyróżnienia na wystawach w kraju i za granicą. W 1985 r. otrzymał najwyższe oceny jury na wystawie rzemiosł artystycznych Polski południowo-wschodniej, oraz wyróżnienie za kopie dzieł dawnych mistrzów.

Wystawiał swoją twórczość między innymi w "Małej Galerii" w niemieckim Poczdamie (1974), w Muzeum Narodowym w Warszawie (2012, 2013), w Galerii "Polonia" w Toronto (2015) czy w "To Tu" - naszej galerii (2015, 2017). Wiele jego prac powędrowało do USA, Kanady czy Austrii.

W latach 90. współpracował w zakresie scenografii z Teatrem Satyry "Maszkaron" w Krakowie. Obecnie mieszka w Czechowicach-Dziedzicach, tworzy prace o chrakterze dekoracyjnym "Dekory", zajmuje się równierz konserwacją zabytków. Niedawno świętował 40-lecie pracy artystycznej.